Αρχική σελίδα » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

22.07.2020

Υλοποιήθηκε με επιτυχία το διαδικτυακό Webinar του Γραφείου Διασύνδεσης με θέμα «CareerOpportunitiesinEU»

Με ιδιαίτερη επιτυχία και συμμετοχή φοιτητών και αποφοίτων του Ιδρύματος, πραγματοποιήθηκε το ενημερωτικό Webinar του Γραφείου Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με θέμα: «Career Opportunities in EU». Το εν λόγω διαδικτυακό σεμινάριο πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 16 Ιουλίου 2020 και ώρα 11.00-12.30 μέσω της εφαρμογής TEAMS.

Ομιλητές ήταν ο κύριος ΠαναγιώτηςΚαλαβρός, Talent Selection Officer, Human Capital Unit in European Food Safety Authority, καιηκυρία Marta  Almeida Martins, Trainee at Talent Selection Team, Human Capital Unit in European Food Safety Authority.  O σκοπός του συγκεκριμένου ενημερωτικού σεμιναρίου ήταν να παρουσιάσει, αφενός, σε φοιτητές και αποφοίτους τις δυνατότητες απασχόλησης που προσφέρονται σε οργανισμούς και φορείς της Ευρωπαϊκής Ένωσης και, αφετέρου, να αναλυθεί ως παράδειγμα, η διαδικασία επιλογής προσωπικού στην «Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων» (EuropeanFoodSafetyAuthority).

Την εκδήλωση άνοιξε ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας κ. Δημήτριος Καραδήμας,  ο οποίος μεταξύ των άλλων τόνισε ότι η συγκεκριμένη επιμορφωτική δράση αποτελεί την αφετηρία μίας σειράς εκδηλώσεων και επιμορφωτικών ενεργειών, που θα συμβάλλουν στην καλύτερη σύνδεση των φοιτητών και αποφοίτων του Πανεπιστημίου μας με το εγχώριο και διεθνές εργασιακό περιβάλλον.

Εν συνεχεία τα στελέχη του Γραφείου Διασύνδεσης, Βικτώρια Κασβίκη και Ματθαίος Παντουβάκης,  ενημέρωσαν τους συμμετέχοντες και για τις επόμενες δράσεις του Γραφείου στο άμεσο μέλλον.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ένα σημαντικό μέρος των συμμετεχόντων ενημερώθηκε για την εκδήλωση και δήλωσε συμμετοχή από την πύλη αποφοίτων Alumniτου ΕΚΠΑ, (alumni.uoa.gr), γεγονός που αποδεικνύει την σημαντική συνεισφορά της εν λόγω πλατφόρμας στη σύνδεση του Πανεπιστημίου μας με τους αποφοίτους τους.

Επισυνάπτεται και το υλικό της συγκεκριμένης εκδήλωσης, ώστε να μελετηθεί και από ενδιαφερόμενους που δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν τη συνάντηση.

Θα θέλαμε να τονίσουμε ότι βασική προτεραιότητα των Πρυτανικών Αρχών είναι η πλήρης επαναδραστηριοποίηση του Γραφείου Διασύνδεσης και των Δομών Σταδιοδρομίας του Ιδρύματος. Τόσο οι φοιτητές όσο και οι απόφοιτοί μας έχουν ανάγκη καθοδήγησης και υποστήριξης στην προσέγγιση της αγοράς εργασίας, η οποία είναι πλέον ιδιαίτερα απαιτητική και σύνθετη. Στην προσπάθεια τους για επαγγελματική αποκατάσταση, στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων για την επαγγελματική τους πορεία και καριέρα, θα είμαστε αρωγοί και υποστηρικτές, όπως οφείλει να είναι ένα σύγχρονο και εξωστρεφές Πανεπιστήμιο, με επίκεντρο τους φοιτητές και τις ανάγκες τους.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ