Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ B KΥΚΛΟΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ 2018 Αιτήσεις 30-5-2018 έως 5-6-18

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ  B KΥΚΛΟΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ 2018  Τμήματος Οικονομικών Επιστημών Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Έναρξη και Λήξη AΙΤΗΣΕΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ-ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Αγαπητές φοιτήτριες, Αγαπητοί φοιτητές,

Το Τμήμα μας έχει εξασφαλίσει για το ακαδημαϊκό έτος 2018, 83 θέσεις ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ, χρηματοδοτούμενες από κονδύλια του ΕΣΠΑ η οποία αφορά ΜΟΝΟ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ. Κατά τον Α ΚΥΚΛΟ καλύφθηκαν οι 40 Θέσεις πρακτικής Άσκησης.

Οι υπόλοιπες διαθέσιμες θέσεις είναι 43. Η διάρκεια της πρακτικής άσκησης είναι ΤΡΙΜΗΝΗ και πενθήμερη, πλήρους απασχόλησης (8 ώρες ημερησίως).

Το ύψος της αμοιβής είναι 260 ευρώ/ μήνα και χρηματοδοτείται από το ΕΚΠΑ μέσω χρηματοδότησης ΕΣΠΑ.

Οι φοιτητές θα πρέπει να ολοκληρώσουν την πρακτική τους άσκηση το αργότερο την 30η Οκτώβρη που λήγει η χρηματοδότηση μέσω προγράμματος ΕΣΠΑ.

Ο ασκούμενος ΕΚΤΙΜΑΤΑΙ ότι θα μπορεί να ξεκινήσει πρακτική άσκηση στον ΦΟΡΕΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ   1η Αγούστου 2018.

Οι φοιτητές που ενδιαφέρονται να υποβάλλουν θα πρέπει να μελετήσουν πολύ προσεκτικά τον  «ΝΕΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ» του Τμήματος μας, ο οποίος έχει αναρτηθεί στον δικτυακό τόπο του Τμήματος.

Στον κανονισμό εμπεριέχονται οι ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ, τα ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ, η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ, η ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ κ.λ.π.

Σύμφωνα με τον ΝΕΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ, δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν μόνο προπτυχιακοί φοιτητές/τριες που πληρούν τα ακόλουθα κριτήρια:

•  έχουν συμπληρώσει δύο ακαδημαϊκά έτη σπουδών

•  έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς 20 μαθήματα,

•  έχουν επιτύχει σε εξέταση τουλάχιστον δύο μαθημάτων Θεματικών Ενοτήτων, σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών.

Σε περίπτωση που φοιτητής/τρια δεν πληροί ένα από τα άνωθι κριτήρια θα αποκλείεται από το Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης.

Επισημαίνουμε ότι οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/τριες  θα πρέπει να κάνουν εγγραφή στον δικτυακό τόπο Σύστημα Κεντρικής Υποστήριξης της Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών ΑΕΙ http://atlas.grnet.gr/ και να διερευνήσουν και να έρθουν σε επαφή με Φορέα Απασχόλησης και να δηλώσουν τον κωδικό θέσης που επιθυμούν κατά την υποβολή της αίτησης.

Θα υποβληθούν ηλεκτρονικά  στον δικτυακό τόπο https://praktoe.zabenia.com/  από 30-5-2018,ώρα 10.00 έως και 5-6-2018,ώρα 14.00. Η  ηλεκτρονική οριστικοποίηση υποβολής των αιτήσεων  θα πραγματοποιηθεί από 4-6-2018,ώρα 8.00 έως και 5-6-2018, ώρα 14.00.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται και σε έντυπο στην Γραμματεία του Τμήματος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών από 4-6-2018 έως και 5-6-2018, ώρα 10.00-14.00, Γρυπάρειο Μέγαρο, Σοφοκλέους 1, 4ος όροφος,γρ. 402 και θα παραλαμβάνετε αριθμό πρωτοκόλλου.

Θα υποβάλλετε σε ηλεκτρονική μορφή ΜΟΝΟ το Βιογραφικό σας το οποίο θα πρέπει να ακολουθεί το υπόδειγμα EUROPASS.

Oι AΙΤΗΣΕΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ-ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ υποβάλλονται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ και σε ΕΝΤΥΠΗ ΜΟΡΦΗ.

Οσοι φοιτητές ενδιαφέρονται παράλληλα πρέπει να εγγραφούν στην πλατφόρμα ασύγχρης τηλεκπαίδευσης του ΕΚΠΑ στον ιστοχώρο ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ, https://eclass.uoa.gr/courses/ECON372/ Για να λαμβάνουν ενημερώσεις.

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθήσουν την ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ που θα πραγματοποποιηθεί στις 30/5/2018 6μμ-8μμ στο Γρυπάρειο Μέγαρο αίθουσα 416, Σοφοκλέους 1.

Η Επιτροπή Πρακτικής Άσκησης του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών

Ν. Ηρειώτης Καθηγητής, Α.Παπανδρέου Καθηγητής, Χ. Ντελοπούλου ΕΔΙΠ